Akıllı Tablet

BLOG

Tablet ile Eğitimin Önemi

29 Kasım 2012

Teknolojinin olumlu bir getirisi olarak karşımıza çıkan ve hemen her alanda kullanıcılarına büyük fayda sağlayan tabletlerin eğitim sektöründe de kullanılması olağan bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Hemen her gün App Store’da yayına giren birbirinden farklı uygulamalar, geliştiricilerin eğitim alanına ne kadar yatırım yaptıklarının da bir göstergesi aslında. Bunun yanı sıra Fatih Projesi ile öğrencilere dağıtılan ücretsiz tabletler, devletin de eğitim ve öğretim alanında teknolojiye ayak uydurması bakımından önemli bir gelişme olarak yorumlanabilir. Olumlu sonuçlarını ilerleyen yıllarda görebileceğimiz tabletlerin öğrencilere ne katacağı ve ne gibi yararları olacağını ise şu şekilde sıralayabilmek mümkün;

  1. Farklı bir öğrenim deneyimi
    Sadece okumakla yetinmeyip; görerek, izleyerek ve dokunarak interaktif materyallerle eğitimin teknolojiyle harmanlanması mutlaka öğrencilerin yararına. Ayrıca çocukların okul çantası yerine kolayca taşınabilecek tabletlerle tüm kitaplarını yanlarında bulundurması, ergonomik olarak da büyük bir külfetten kurtulmaya sebebiyet verecektir.
  2. Daha hızlı bir eğitim
    Özellikle test çözme ve değerlendirme gibi alanlarda da tablet bilgisayarların öğrencilere hız kazandırdığı bir gerçek. Soruyu cevapladıktan hemen sonra değerlendirmesini alan, sanal ortamda denemelerinin kaydını tutup başarı grafiğini görebilen, doğru/yanlış oranını görerek eksiklerini tamamlama yoluna giden ve bunun sayesinde daha nitelikli bir değerlendirme deneyimi yaşayan öğrenciler tablet bilgisayarlar sayesinde daha başarılı olabilirler. Ayrıca teknolojiye ayak uyduran, içinde bulunduğumuz bilgi işlem çağına uygun bir şekilde eğitim alan öğrencilerin ufku açık bir neslin temelini atacağı da öngörülebilir.
  3. Ders dışı aktiviteler
    Öğrencinin dikkatini toplamak ve daha motive edilmiş bir şekilde ders çalışmasını sağlamak için ara sıra ders dışı aktivite yapmak eğitimin önemli unsurları arasında yerini alıyor. Hemen her alanda faydalandığımız tabletlerden bu alanda da faydalanabilmek mümkün. Boyama kitapları, oyunlar ve benzeri çeşitli uygulamalar sayesinde öğrencilerin güvenli bir şekilde eğlenmelerini sağlayabilmek daha kolay.

Yurt dışında eğitim alanında geliştirilen tablet uygulamalarının çokluğundan, tabletlere verilen önemin değerini anlayabilmek mümkün. Ne yazık ki ülkemizde bu durum biraz yavaş ilerlese de, geliştirdiğimiz Akıllı Tablet ile öğrencilerimizi tablet üzerinden eğitimle tanıştırma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.