Akıllı Tablet

BLOG

iBooks ile Kitaplar Daha Zengin

24 Aralık 2012

Eğitim sektörüyle yakından ilgilenen ve bu alana yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Apple; son olarak geliştirdiği iBooks uygulamasıyla piyasadaki yerini sağlamlaştırma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kitap, dergi gibi basılı medya organlarını bir dokunuş kadar yakınımıza getiren iBooks’un en önemli özelliklerinden birisi kullanıcıların kendi içeriklerini hazırlamalarına imkan veren iBooks Author veya Book Creator for iPad gibi uygulamalarla uyumlu olması. Ayrıca sanal mağaza üzerinden ücretli/ücretsiz kitapları kolayca edinebilmeniz mümkün.

Apple ID’nizle oturum açtığınız iPad’e satın aldığınız tüm kitapları kolayca erişebilmeniz ise iBooks’u tercih sebebi kılan bir diğer unsur. Üstelik iPhone ve iPad için kullanılabilir durumda olan iBooks uygulamasında okunmak üzere kitaplar üretmek sıradan bir bilgisayar kullanıcısının üstesinden gelebileceği şekilde basite indirgenmiş durumda.

Kendi Kitabınızı Oluşturun

App Store’dan iBooks Author isimli yazılımı bilgisayarınıza kurmak suretiyle dijital yayıncılık sektörüne hızlıca giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı dostu arayüzü, Keynote gibi iWorks yazılımlarıyla birebir uyumlu çalışması, zengin eklenti kütüphanesi ve destek alabileceğiniz bolca kaynak sayesinde dergi-kitap gibi çalışmalarınızı sanal ortama aktarabileceğiniz gibi; öğrencilere yönelik konu anlatım kitabı-soru bankası gibi birbirinden farklı çalışmalara imza atabilmeniz de mümkün. Henüz iBooks Türkiye marketinde geçerli olmasa da, ürettiğiniz ve iBooks Store’a gönderdiğiniz kitapları ücretli satışa sunabilmeniz de seçenekler arasında yer alıyor.

Gazeteci-yazar Ali Çolak’ın “Mavisini Yitirmiş Yaşamak” adlı kitabı ise iBooks Store’da yer alan ilk Türkçe kitap olarak güzel bir örnek teşkil ediyor, ancak ne yazık ki Türkiye’deki iTunes kullanıcıları henüz kitap satın alamıyor. Türkiye’deki kullanıcı kitlesiyle ilgili çalışmaların devam ettiği duyumunu almış olsak da, resmî kurumlardan bu konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmiş değil.

Bölüm-Kısım-Sayfa şeklinde bir hiyerarşi mantığıyla çalışan iBooks Author; Sözlük özelliğiyle de kullanıcının anlamını bilmediği sözcüğün üzerine tıklamasıyla hızlı bir şekilde açıklamaya erişmesini sağlıyor. Kitabın tümünde arama yapabilmek mümkün olduğu gibi; kullanıcının istediği cümlenin altını çizmesi-kopyalaması-renklendirmesi gibi özellikler kitabı daha da okunabilir kılıyor. 3 boyutlu interaktif grafikler, videolar, fotoğraf galerileri, slayt şovlar gibi aklınıza gelebilecek hemen tüm özellikler iBooks kitaplarınızda kullanılabilir durumda. Bununla birlikte HMTL5 ve CSS3 birleşimiyle meydana getirdiğiniz çalışmaları da kitabınıza aktarabilmeniz mümkün. Okuyucuyu sınava tabi etmenin de mümkün olduğu iBooks Author, adını anmadığımız diğer özellikleri ve sağladığı kullanım kolaylığıyla dijital yayıncılık alanında çalışma yapmak isteyen tüm kullanıcıların elinin altında bulunmalı.