Akıllı Tablet

BLOG

Fatih Projesi Nedir?

20 Haziran 2012

Fatih Projesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tabletlerin öğrencilere dağıtılacağını ilk defa duyurduğu zaman belki projenin ve sonuçlarının buralara kadar geleceğini hiçbirimiz tahmin edemezdik. Fakat gelinen noktada FATİH Projesinin eğitimde büyük bir değişime imza atacağı şüphe götürmez bir gerçek.

Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs’un ölmeden önceki planları arasında eğitimde dijital bir devrim yapmak istediğini biliyoruz. Steve Jobs’ın öngörüsüne göre matbu kitapların yerini tabletler alacak ve öğrenciler tabletlerini eğitimde çok daha aktif kullanacak. Hatta bu düşüncesini bir toplantıda başkan Barrack Obama’ya da iletmiştir. FATİH Projesi’nin geldiği bu noktaya ve projeye çizilen vizyona baktığımızda belki de FATİH Projesi Steve Jobs’un bu yarım kalmış arzusunu gerçekleştirmek için kapı açmıştır.

FATİH Projesi sadece Türkiye’de değil bütün dünyada özellikle teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi’nde de takip ediliyor desek hayal kurmuş olmayız. Çünkü projenin yansımalarına baktığımızda ve öğrencilere dağıtılacak tabletleri hesapladığımızda teknoloji şirketlerinin iştahının kabarmaması düşünülemez. Bu bilgiler ışığında FATİH Projesini değerlendirmek ve atacağımız adımları bu vizyona göre yapmamız gerekmektedir.

FATİH Projesi içeriğinde kısaca etkileşimli tahta, tablet ve teknoloji altyapısı var desek yanlış olmaz. Bunlarla birlikte dijital içerikler, e-içerikler ve z-kitaplar da önem kazanmaktadır. Şu an resmi organlar bu içerikleri ve altyapıları hazırlamaktadırlar. FATİH’le ilgili MEB tarafından hazırlanan kısa bir videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

 

Videoda da göreceğiniz gibi komple bir değişimden bahsetmek mümkün. Bu projede öne çıkan en önemli araç Eğitim Bilişim Ağı (EBA) dır. EBA’nın içindeki modüllere kısaca göz atalım.

 1. Haber Modülü: Facebook veya Twitter status update gibi kullanıcıların ne yaptıklarını söylediği ve bunun paylaşıldığı modüldür. Paylaşılan haberler moderasyona tabi tutulacaktır. Moderasyon ise öğretmenler tarafından yapılacaktır.
 2. E-İçerik: Öğrencilerin kullanacağı dijital kitapların yer aldığı modüldür. İçerikler öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.
 3. E-Kitap: Tabletlere indirilecek olan zenginleştirilmiş ve dijital kitapların bulunduğu modüldür. Öğrenciler buradan tabletlerine kitapları indirebiliyorlar.
 4. Video: Çizgi film, animasyon, ders videolarının yer aldığı modüldür. Sadece eğitim değil kültürel ve sanatsal aktivitelerle de alakalı videolar da bulunacaktır.
 5. E-Ders: Bireysel öğrenme, deneyler, mesleki tanıtım videoları, kişisel rehberlik EBA Sohbetleri (TED Talks gibi) gibi videolar da bu modülde yer alacaktır. Öğretmenler ve öğrenciler de kendi videolarını çekip burada paylaşabilecektir.
 6. Ses: Çeşitli içeriklerin seslendirilip sunulmasına yönelik bir modüldür. Özellikle yabancı dillerle alakalı kullanılması çok faydalı olacaktır.
 7. Görsel: 30.000’den fazla resmin gösterileceği modüldür. Öğretmenler de aynı zamanda buraya fotoğraf çekip yükleyebilirler.
 8. Soru-Cevap: Aslında bu modül forumun farklı bir tarzda sunulmuş halidir. Öğrencilerin ya da öğretmenlerin buluştuğu ve sorular sorduğu modüldür. EBA yetkilileri tarafından takip edilip gelen uyarılar, istekler, öneriler de burada değerlendiriliyor.
 9. Harita: Google Maps tarzında harita oluşturulup eğitimle alakalı olan yerlere kolayca erişimin sağlanabileceği, konum bazlı servislerin çalışabileceği bir modüldür.
 10. E-Posta: Öğrencilere ve öğretmenlere mail verilip mesajlaşmalarını EBA üzerinden yapmaları sağlanacaktır.
 11. Forum: Klasik forum modülüdür.

Bu modüller şu an için hazırlanmış ve denemeleri yapılmaktadır. EBA platformunu şu an beta aşamasında görmek gerekir. Bu modüllere ek olarak “takvim, kişisel sayfalar, eğitsel oyun, bulut yedekleme, ansiklopedi gibi çeşitli modüller de eklenecektir.

Daha önceki katıldığımız toplantılarda yetkililer EBA için “Türkiye’de eğitim denilince akla EBA gelecek” ifadesini kullanmışlardı. Bu modülleri ve diğer altyapıları düşündüğümüzde bu ifade gerçek olacağa benziyor. EBA’nın Türkiye’deki bütün öğrencileri birbirine bağlayacak bir sistem olduğu düşünüldüğünde önemi bir kat daha artmaktadır.

FATİH Projesi Steve Jobs’un hayalini yerine getirebilecek mi bilinmez ama Türkiye eğitim sisteminde büyük değişiklik yapacağı kesindir.