Akıllı Tablet

BLOG

iBooks ile Kitaplar Daha Zengin

24 Aralık 2012

Eğitim sektörüyle yakından ilgilenen ve bu alana yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Apple; son olarak geliştirdiği iBooks uygulamasıyla piyasadaki yerini sağlamlaştırma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kitap, dergi gibi basılı medya organlarını bir dokunuş kadar yakınımıza getiren iBooks’un en önemli özelliklerinden birisi kullanıcıların kendi içeriklerini hazırlamalarına imkan veren iBooks Author veya Book Creator for iPad gibi uygulamalarla uyumlu olması. Ayrıca sanal mağaza üzerinden ücretli/ücretsiz kitapları kolayca edinebilmeniz mümkün. Devamını oku…

Tablet ile Eğitimin Önemi

29 Kasım 2012

Teknolojinin olumlu bir getirisi olarak karşımıza çıkan ve hemen her alanda kullanıcılarına büyük fayda sağlayan tabletlerin eğitim sektöründe de kullanılması olağan bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Hemen her gün App Store’da yayına giren birbirinden farklı uygulamalar, geliştiricilerin eğitim alanına ne kadar yatırım yaptıklarının da bir göstergesi aslında. Bunun yanı sıra Fatih Projesi ile öğrencilere dağıtılan ücretsiz tabletler, devletin de eğitim ve öğretim alanında teknolojiye ayak uydurması bakımından önemli bir gelişme olarak yorumlanabilir. Olumlu sonuçlarını ilerleyen yıllarda görebileceğimiz tabletlerin Devamını oku…

Türkiye’de Dijital Yayıncılığın Geleceği ve İstanbul Kitap Fuarı İzlenimleri

28 Kasım 2012

Her sene olduğu gibi bu sene de İstanbul Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü. Her ne kadar gösterilen ilgi ve yoğunluk kitap fuarı konseptine çok uygun olmasa da insanların kitap almak için fuarı ziyaret etmesi sevindirici.

Dünyadaki diğer fuarlara baktığımızda―bunların en önemlisi ve en büyüğü Frankfurt Kitap Fuarı’dır―ziyaretçi ve yayınevi profilinin İstanbul Kitap Fuarı’ndan biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle uluslararası fuarlarda yayınevleri, yazarlar veya diğer yayınevleriyle telif anlaşmaları yaparlar. Fuarlar da bu anlaşmalara Devamını oku…

Fatih Projesi Nedir?

20 Haziran 2012

Fatih Projesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tabletlerin öğrencilere dağıtılacağını ilk defa duyurduğu zaman belki projenin ve sonuçlarının buralara kadar geleceğini hiçbirimiz tahmin edemezdik. Fakat gelinen noktada FATİH Projesinin eğitimde büyük bir değişime imza atacağı şüphe götürmez bir gerçek.

Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs’un ölmeden önceki planları arasında eğitimde dijital bir devrim yapmak istediğini biliyoruz. Steve Jobs’ın öngörüsüne göre matbu kitapların yerini tabletler alacak ve öğrenciler tabletlerini eğitimde çok daha aktif kullanacak. Hatta bu düşüncesini bir toplantıda başkan Barrack Obama’ya da iletmiştir. FATİH Projesi’nin geldiği bu noktaya ve projeye çizilen vizyona baktığımızda belki de FATİH Projesi Steve Jobs’un bu yarım kalmış arzusunu gerçekleştirmek için kapı açmıştır.

FATİH Projesi sadece Türkiye’de değil bütün dünyada özellikle teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi’nde de takip ediliyor desek hayal kurmuş olmayız. Çünkü projenin yansımalarına baktığımızda ve öğrencilere dağıtılacak tabletleri hesapladığımızda teknoloji şirketlerinin iştahının kabarmaması düşünülemez. Bu bilgiler ışığında FATİH Projesini değerlendirmek ve atacağımız adımları bu vizyona göre yapmamız gerekmektedir.
Devamını oku…

Tablet Uygulamaları ve Eğitime Katkısı

20 Haziran 2012

Eğitimde Tablet Uygulamaları

FATİH projesiyle birlikte tabletler ve uygulamalar artık sınıf içinde kullanılmaya başlandı. Uygulama geliştiriciler de eğitime yönelik uygulamalara hız vermeye başladı. Henüz yeni yeni kullanılmaya başlanan bu uygulamaların öğrenciler üzerindeki etkileri merak konusu olmaya devam ediyor. Acaba öğrenciler bu uygulamalardan olumlu mu etkilenecek ya da bu uygulamalar öğrencilerin derse yoğunlaşmasını azaltacak mı?
Sizlere 2010-2011 yılları arasında Amerika’da gerçekleştirilen bir pilot uygulamadan bahsedeceğiz. Bu çalışma Amerika’da geliştirilen bir matematik uygulamasının öğrenciler üzerindeki etkisinden bahsetmektedir. Pilotlama raporunu Türkçe’ ye çevirerek sizlere aktarıyoruz. Orijinal raporu okumak isteyenler buradan ulaşabilirler.

Devamını oku…

Akıllı Tablet Uygulamasına Nasıl PDF Yüklerim?

14 Haziran 2012

PDF Yükleme
Akıllı Tablet uygulamasında kendi PDF belgelerinizi kullanmanız mümkündür. Bunu yapabilmek için bu PDF belgelerini Akıllı Tablet uygulamasına yüklemeniz gerekmektedir. Sizlere PDF belgelerinizi nasıl yükleyebileceğinizi ve kullanıma açacağınızı anlatacağız. Öncelikle;

 1. Tabletinizi bağlantı kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Bilgisayarınızda iTunes programını açın. iTunes programını henüz kurmadıysanız ve ilk defa kullanacaksanız detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 3. Tabletinizin iTunes programında görünmesi için Apple ID ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 4. Giriş yaptıktan sonra iTunes programında tabletinize gelerek Apps (uygulamalar) sekmesini açınız. Bu sekmenin en altında File Sharing (Dosya Paylaşımı) bölümünde Akıllı Tablet uygulamasını göreceksiniz. Akıllı Tablet uygulamasına tıkladığınızda sağdaki kutucukta Add (Ekle) butonuna tıklayarak dilediğiniz PDF dökümanını ekleyiniz.
 5. Son olarak sayfanın en altında yer alan Sync (Eşle) butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz. Eşleştirme işlemi bittikten sonra tabletinizde Akıllı Tablet uygulamasına giderek PDF belgenize ulaşabilirsiniz.

Akıllı Tablet Uygulamasını Nasıl Kullanırım?

12 Haziran 2012

Nasıl Kullanırım?

Akıllı Tablet uygulamasını aslında kullanmak çok kolaydır. Uygulamayı kullanabilmek için yapmamız gereken 5 adımı sizlere anlatmak istiyoruz:

 1. iPad’inize AppStore’dan Akıllı Tablet uygulamasını ücretsiz olarak indirin.
  Uygulamayı tabletinizle açtığınızda karşılama ekranını göreceksiniz. Bu ekranda e-mail adresi ve şifre talep etmektedir. Bu bilgileri girebilmeniz için Akıllı Tablet web sitesinden hesap açmanız gerekmektedir.
 2. Akıllı Tablet web sitesini kullanarak ücretsiz hesabınızı oluşturun.
  Hesabınızı oluşturduktan sonra Akıllı Tablet web sitesi üzerinden satın alabileceğiniz dijital kitapları göreceksiniz. Bu hesap bilgileriyle istediğiniz herhangi bir dijital kitabı kredi kartınızla satın alabilirsiniz. Kartınızla satın aldığınız bu dijital kitaplar tabletinize giriş yaptıktan sonra otomatik olarak tablete tanımlanacaktır.
 3. Tabletinizde Akıllı Tablet uygulamasını açın ve e-mail adresi ve şifrenizi girin.
  E-mail ve şifrenizi girdikten sonra satın aldığınız bütün kitaplar uygulamanızda tanımlanacaktır.
 4. Satın aldığınız dijital kitaplarınızı tabletinize indirin.
  Karşınıza çıkan ekrandaki dijital kitaplar henüz pasif haldedir. Bu kitapları aktif olarak kullanabilmek için kitabın üzerine tıklamanız ve kitabı indirmeye başlamalısınız. Kitap bir kereye mahsus olmak üzere internet üzerinden indirilecektir ve daha sonra kitabınız aktif halde kullanıma açık olacaktır.
 5. Kitaplarınızı dilediğiniz şekilde kullanın.
  İndirme işlemi bittikten sonra kitaplarınız kullanıma hazır hale gelecektir. Kitaplarınızı artık kullanabilirsiniz. Kitaplarınız üzerinde yapılan her türlü değişiklik otomatik olarak kaydedilmektedir.

Akıllı Tablet uygulamasından çıkarken kullanıcı çıkışı yapmanıza gerek yoktur. Size özel tanımlanmış dijital kitapların başka kişiler tarafından kullanımını önlemek için uygulamadan kullanıcı çıkışı yapmayınız. Yaptığınız takdirde tekrar giriş yapabilirsiniz. Fakat dijital kitaplarınızı tekrar indirmeniz gerekecektir.

Merhaba

10 Haziran 2012

Açılış Ekranı

Akıllı Tablet Büyümeye Devam Ediyor!

Bundan yaklaşık 6 ay önce lansmanını yaptığımız Akıllı Tablet eğitim platformu yenilenen ara yüzü ve zenginleşen içeriğiyle tekrar karşınızda. Daha önce Eksen Yayıncılık ile yapılan iş birliğine Uğur Yayınları, Okyanus Yayınları, Öğretmen Yayınları, İsabet Yayınları, Birey Yayınları ve  Açı Yayınları’nın da eklenmesiyle Akıllı Tablet daha geniş içeriklerini sunmaya başladı.

En başından itibaren eğitimdeki değişimi yakalayan Elma Bilgisayar geliştirdiği Akıllı Tablet platformu sayesinde yayınevlerine hizmetlerini sunmaya devam edecektir. Yayıncılık sektörünün bu önemli yayınevleri ve teknoloji sektöründe 1986’dan beri var olan Elma Bilgisayar güçlerini birleştirerek kullanıcılara daha kaliteli hizmetler sunmaya devam edecektir.